Reports and materials HU

Reports and materials HU

A legnagyobb ázsiai cégek már előzik az európaiakat az autóipari digitalizációban

Az autóiparban az elmúlt évtizedben az Ipar 4.0 technológiák dinamikus térnyerésének voltunk tanúi – állapítja meg a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának Európai Unió által támogatott kutatása, amelyben többek között a Budapesti Corvinus Egyetem kutatói is részt vesznek. Ugyanakkor a legnagyobb autóipari cégek a hagyományosabb (digitális) technológiákról sem mondanak le. Az, hogy az ázsiai cégek előzik az európai cégeket digitalizációban nagyrészt az ázsiai autóipari beszállító vállalatoknak köszönhető.

Az autóiparnak minden régióban, akár Európában, akár a Távol-Keleten (Kína, Japán) nagyon jelentős a gazdasági és foglalkoztatási szerepe. Közép-Európában is érzékeljük, hogy az iparág ma gyökeres változásokon megy keresztül. Az elektromobilitásra való átállás és az azt övező kihívások az autógyártók között amúgy is erős versenyt még tovább élezi. A versenyben maradás feltétele a hatékonyság növelése, amely a gyártástechnológia és folyamatok digitális termelés alapú megújításával jár.

Az Ipar 4.0 gyűjtőfogalom a legmodernebb technológiai megoldások gyártásban való hasznosítására utal. Gondolhatunk az eszközök összekapcsolására, avagy a dolgok internetére (Internet of Things, rövidítve: IoT), vagy akár magas számítási kapacitást biztosító megoldásokra, mint például az okos ipari gépek és/vagy kiegészítők, a szimulációs eljárások, a modellezés, a mesterséges intelligencia. A digitális termelésben gondolkodó cégek hagyományos digitális technológiákat is használnak, mint például robotizáció, rádiófrekvenciás azonosítás (Radio Frequency IDentification , rövidítve: RFID), adatbázis használat, ethernet stb.

Az Ipar 4.0 és a hagyományosabb technológiák elterjedtségét vizsgáltuk meg 54 autóipari nagyvállalatnál. E vállalati körben autógyártók (pl. Volkswagen AG, Toyota Motor Corporation, Stellantis NV, Mercedes Benz Group AG stb.) és beszállítók (pl. Robert Bosch GmbH, Denso Corporation, Continental AG, Schaeffler AG stb.) is szerepelnek. A két technológiai csoport (Ipar 4.0 és hagyományos) vállalati jelenlétét az éves jelentések alapján vizsgáltuk és egy-egy 0-100-as index-szel értékeltük. A 100-as érték a technológiai csoport nagyon kiterjedt használatára utal, míg a 0 a teljes hiányára.

A 10 évet felölelő elemzés arra utal, hogy az autóipari nagyvállalatoknál mind a hagyományos, mind a legmodernebb Ipar 4.0 technológiák egyre intenzívebben vannak jelen. 2012-ben az autóiparban a hagyományos technológiák 47 pontot értek el, míg az ipar 4.0 21-et. Tíz évvel később a hagyományos technológiák 54 (+15%), míg az Ipar 4.0 technológiák 26 ponton (+24%) állnak. Miközben az Ipar 4.0 előretörése dinamikus, addig a hagyományos technológiák máig nagyon széles körben használatosak. És bár a hagyományos technológiák kapcsán sokszor azt érezhetjük, hogy kikoptak a szakmai közbeszédből, ez nem jelenti azt, hogy eltűntek. Sőt, masszív jelenlétük arra hívja fel a figyelmet, hogy az Ipar 4.0 megoldások sokszor ezekre épülhetnek rá.

Az autóipari vállalatok digitalizáltságát egyenként is értékeltük. A 2022-es adatok alapján megállapítható, hogy az ázsiai vállalatok az európaiak előtt járnak. Az abszolút első helyre egy ázsiai székhelyű beszállító vállalat, a Hankook Tire & Technology Co Ltd került (50-es pontszám). Az autógyártók között szintén egy ázsiai cég, az Isuzu Motors Ltd jár az élen (34). Az európai autógyártói rangsort a Volvo AB (28) vezeti. Az európai első autógyártó nagyjából az ázsiai ötödik helyezettel áll azonos szinten (Subaru Corp, 27). A beszállítók Európában és Ázsiában is előrébb járnak a digitalizációban, mint az autógyártók. Európában az első helyen a Grupo Antolin Irausa SA (31) található. Az ázsiai beszállítók jóval digitalizáltabbak: az európai top 5 beszállító vállalat közül egyik sem ér az ázsiai ötödik helyezett beszállító közelébe.

Az árbevétel alapján 30 legnagyobb autógyártó és 100 legnagyobb autóipari beszállító vállalat közül azon cégeket vontuk be az elemzésbe, amelyekről rendelkezésünkre állt legalább öt éves jelentés a 2012-2022-es időszakból. Kutatásunk összesen 54 autóipari nagyvállalatot elemez. A kutatási céloknak megfelelő éves jelentéseket főként európai és ázsiai tőzsdei cégek készítenek. A 0-100 skálán mozgó digitalizációs indexet az éves jelentések alapján szövegbányászati eljárással határoztuk meg. A regionális besorolás a vállalatok székhelye szerint történt.